Our Staff

Staff Structure 2018 - 2019

Timu Academy Trust

Year 

Castle
Community

(Bobbing)

Ocean 
Community

(Iwade)

Forest
Community

(Iwade)

 Sky
Community

(Iwade)

R

Elmer

Mrs Barnett

Mrs Deadman
Mrs Ascheri
Mrs Earle

Rainbow
Fish

Mrs Claridge

Mrs Theobald
Mrs Bacon

Gruffalo

Mrs Coomber

Miss Grimshaw
Mrs Panturu

Butterfly

Mrs Whitnell
Mrs Waters

Mrs Osmond
Mrs Witharana

1

Dover

Mr Jones

Mrs Barnes

Whale

Miss Lange
Miss Brooks

Mrs Bootes

Ash

Miss Shoveller

Mrs Dicker

Wren

Miss Landron

Mrs Fosbraey

2

Leeds

Miss Brazil

Mrs Butler

Seal

Miss Ginn

Mrs Coleman

Elm

Mrs Knight

Mrs Pumfrett

Robin

Miss Carter

Mrs Saunders

3

Walmer

Mrs Harley

Miss Baker

Penguin

Mrs Robinson
Mrs Stannett

Mrs Brown

Beech

Miss Peel

Mrs Wraight

Woodpecker

Miss Middleton

Mrs Seymour

4

Scotney

Mr Youens

Mrs Ferdinand

Octopus

Mr Powell

Mrs Wakefield

Willow

Mr Davies

Mrs Bauckham

Owl

Mrs Persaud

Mrs Cotta

5

Hever

Miss McBride

Mrs Anderson

Seahorse

Mrs Bunning

Mrs Douglas

Yew

Mr Banning

Mrs Adcock

 

 

6

Rochester

Miss Fisher

Mrs Wrigglesworth

Dolphin

Ms Macken

Mrs Elmer

Oak

Mrs Norris

Mrs Downes

 

 
Staff Structure 2019 - 2020

Timu Academy Trust

Year 

Castle
Community

(Bobbing)

Ocean 
Community

(Iwade)

Forest
Community

(Iwade)

 Sky
Community

(Iwade)

R

Zog

Mrs Barnett

Mrs Deadman
Mrs Ascheri
Mrs Earle

Rainbow
Fish

Mrs Coomber

Mrs Panturu
Miss Ivory

Gruffalo

Mrs Waters & Miss Grimshaw

Mrs Bacon
Miss Smith

Butterfly

Mrs Whitnell &
Mrs Theobald

Mrs Witharana
Miss Smith

1

Dover

Mr Jones

Mrs Pumfrett

Whale

Miss Ginn

Miss Harwood

Ash

Miss Shoveller

Mrs Dicker

Wren

Miss Brooks

Mrs Bootes

2

Leeds

Miss Brazil

Mrs Butler

Seal

Mrs Claridge & Miss Gough

Mrs Coleman
Mrs Clayton

Elm

Miss Fisher

Mrs Fosbraey

Robin

Miss Carter

Mrs Saunders

3

Walmer

Mrs Harley

Mrs Barnes

Penguin

Mrs Robinson
Mrs Deacon

Mrs Osmond

Beech

Miss Peel

Mrs Wraight

Woodpecker

Miss Middleton

Mrs Seymour

4

Scotney

Mr Youens

Mrs Petrova

Octopus

Mr Powell

Mrs Williams

Willow

Mr Davies

Mrs Bauckham

Owl

Mrs Persaud

Mrs Cotta

5

Hever

Miss Lange

Mrs Wrigglesworth

Seahorse

Mrs Bunning

Mrs Downes

Yew

Mrs Knight

TBA
Mrs Clayton

 Kingfisher

Mr Banning

Mrs Adcock

6

Rochester

Miss McBride

Mrs Anderson

Dolphin

Ms Macken

Mrs Elmer

Oak

Mrs Norris

TBA

  

SEN Team – SENCO – Mrs Gilmour
Mrs Draper, Mrs Elliott, Mrs Strudwick, Mrs Murr, Mrs Lewis, Mrs Hatcher, Mrs Dawkins, Ms Dobson, Mrs Earle, Miss Ivory, Mrs McConnell, Miss Harwood, Mrs Petrova, Mr Wraight, Mrs Feekings

PE Team – Mr Sapp, Mr Claridge, Mr Wybraniec

Music – Mr Connolly

French – Mme Heurtevent